Mottóm

Mottóm

2019. június 26., szerda

Gyerek vagy nyugdíj? Te mire költenél inkább?

Az előző bejegyzésemben (is) írtam már a megtakarítás fontosságáról, és arról is, mennyit kellene havi szinten félretenni ahhoz, hogy minden olyanra jusson, amire és amikor kell. Viszont lehetünk olyan élethelyzetben, hogy nem tudunk egyszerre mindenre félretenni, mert egyszerűen nem telik rá. Ilyenkor prioritást kell felállítanunk. 
Tudom, komoly dilemma, hogy melyiket vegyünk előre. A gyerek oktatását és lakáscélját, vagy a nyugdíjkérdést? Te hogyan döntenél? Számodra mi lenne a fontosabb?

Nézzük meg mindkét helyzetet... Fessünk le két jövőképet...

Tegyük fel, hogy te a gyermeked taníttatását, lakáscéljainak előremozdítását fontosabbnak tartottad, tehát erre fordítottad anyagi erőidet, a nyugdíj kérdését háttérbe szorítva. Oké.
Gyermeked tehát lubickol a jólétben, buli, pia, satöbbi, amivel ugye az egyetem együtt jár, és amit persze te finanszírozol neki. Telik-múlik az idő, megszerzi a diplomáját, és mint minden szülő, te is rém büszke vagy rá... Kirepül, dolgozni kezd, lehet lakást is kapott tőled, éli az életét, megismerkedik valakivel, házasság, gyerekek, ahogy az lenni szokott...

És veled mi lesz? Nos, Te ott leszel 65-70 évesen, nem tudsz megélni és a szabad szemmel alig látható nyugdíjadból vagy kénytelen tengődni, mivel minden pénzedet a gyermekedre fordítottad, nem gondoskodtál a saját  jövődről időben, és megfelelő módon. Így mit tudsz tenni? Vagy beköltözöl a gyerekedhez a kisszobába, aminek biztosan nagyon fognak örülni, vagy - mivel nincs rád idejük, hiszen hajtják a lóvét - beraknak egy idősek otthonába. Életszerű jövőkép? ...
No és tetszetős?

Nagyon szép, hogy gondoskodni akarsz a gyerekeidről, és rájuk fordítasz minden pénzt abban a reményben, hogy majd ők el fognak téged tartani öregkorodban. De mi van akkor, ha nem fognak? Mert nem tudnak vagy nem akarnak? Szuper, hogy te próbálsz mindent megtenni értük! Oké, csináld! De ne a nyugdíjadra szánt pénzből tedd! Ezt megismétlem annyira fontos: Szuper, hogy te, szinte erőn felül mindent próbálsz megadni a gyermekeidnek, de ne a nyugdíjadra szánt pénzből tedd!

Ha prioritásban a gyerekeid taníttatását és lakáscélját, a saját jövőd, a stabil anyagi helyzeted megteremtése elé helyezed, akkor sajna, az imént felvázolt jövő vár. Ezzel azonban nem csak a saját jövődet nyomorítod meg, de az övékét is! 
Mert ha te 65 évesen, zéró megtakarítással a hátad mögött mégy nyugdíjba - gondold most végig - milyen lehetőségeid vannak a havonta hiányzó összeg előteremtésére? Hitelképes már rég nem vagy, vagyis ez nem opció.
Halálodig dolgozol? És ha lebetegszel? Ha megsérülsz? Ha nem kellesz sehova? Akkor tengődsz? Ingyenkonyhára jársz? Vagy mégy a gyerekeid nyakára, hadd romoljon meg a családi kapcsolat?

Tudom, vacak, elevenbe vágó kérdések ezek. Olyanok, amikbe nem szeretünk belegondolni. De kérlek, egy kicsit éld bele magad mindkét helyzetbe.

És most jelenítsünk meg egy másik jövőképet. Nézzük, mi történne, ha számodra, a saját stabil jövőd megteremtésén lenne a hangsúly? (Emellett természetesen még segítheted őket, de te magad legyél, pontosabban a saját stabil jövőd legyen a prioritás.)

Mit tehet a lurkó, ha nincs pénz tanulni? Pl. elmehet dolgozni, és tanulhat levelezőn, vagy millió diákmunka elérhető nappali tagozat mellett is, és ha nincs anyuék pénzén habzsi-dőzsi, lehet még a mértékletességet is megízlelné. Vagy ne adj' isten, talán arra is rá lenne kényszerülve, hogy megtanulja magát ellátni, megtanuljon főzni, mosni, beosztani stb. Nem tudom, te hogy vagy vele, végül is a te gyereked, de talán elképzelhető, hogy mindez a hasznára válna?

Vagy fölvehet pl. diákhitelt a tanuláshoz, lakáshitelt, CSOK-ot a lakáscélokhoz, és nyilván ő is takarékoskodhat a céljaira (hisz tőled is ezt látta!), hogy jusson arra, amire szeretné, hiszen hamar megtanulta, hogy neki is ki kell vennie a részét a dologból. És ha hitelbe kényszerül, akkor van rá 40 éve, hogy visszafizesse, vagyis több lehetősége is van a helyzet megoldására.

És eközben mi történik Veled? 
Kényelmesen és gondtalanul élsz a korábban szépen, fegyelmezetten összepakolt jövedelmedből. Még őket is ki tudod olykor-olykor segíteni. Az unokák örömmel vannak nálatok, gond nélkül el tudjátok őket vinni ide-oda, kívánságokat is tudtok teljesíteni, szóval nem szorultok a gyerekeitekre. A pároddal el tudtok menni kirándulgatni, van pénzetek nyaralni, a hobbitokkal foglalkozni, van kedvetek nagyokat nevetni és még mindig tudtok örülni az életnek, a holnapnak, a családotoknak, a terveiteknek.

Felvázoltam két jövőképet. Két, nagyon is életszerű-szagú képet. Két, homlokegyenest más alternatívát. Lehet, hogy nem teszik. Lehet, hogy vitába szállnál velem. "Az én gyerekeim biztosan nem dugnának idősek otthonába!" Oké, elhiszem neked. Ettől függetlenül, ha te gondoskodsz a saját jövődről és nem tőlük várod el, semmiképpen sem fogod őket olyan helyzetbe hozni, hogy egyáltalán el kelljen gondolkozniuk ezen. 

Tudom, nem könnyű meghozni egy ilyen döntést. Talán önzőségnek érezheted, vagy lelkifurdalást okozhat benned a saját jövőd bebiztosítását a gyerekeidé elé helyezni. De pont azért kellene megtenned, mert szereted őket, és ezért nem akarsz nekik rosszat azzal, hogy öregkorodban a nyakukba varrod magad.

Az én dolgom, vagy ha úgy tetszik, felelősségem pedig az, hogy tükröt tartsak neked. Hogy tudd, hogyha a belenézel, és nem tetszik amit látsz, akkor ideje változtatnod!
Mert nekem nem az a feladatom, hogy egy cuki rózsaszín jövőt fessek le neked! Ennek a megteremtése rád vár. És csak rajtad múlik. A mai döntéseden.



2019. június 25., kedd

Mennyi az elég? Avagy a 20.000 Ft-os nyugdíjpénztári megtakarítás...

A legtöbben havi 20.000 Ft-ot pakolgatnak be önkéntes nyugdíjpénztárba. Nézzük meg, hogy elég lesz-e ez az összeg, vagy tényleg így járunk, ahogy a képen látjuk...
De talán ez a bejegyzésem, segít a prioritási listán feljebb tolni ennek a fontosságát.
Véleményem szerint, az emberek 90%-a sajnos nagyon alábecsüli a nyugdíjra való megtakarítás jelentőségét.

Nos, hogyan is kellene számolni...
Célszerű abból kiindulni, hogy mennyi pénzből élsz meg most, és mennyiből szeretnél megélni nyugdíjasként. Sokan úgy gondolják, hogy nyugdíjas korukban kevesebb pénz is elég lesz nekik, így amikor megkérdezem, hogy mennyi pénzből szeretnének élni idős korukban, általában a felét mondják annak, mint amiből most élnek. Csakhogy nem kalkulálnak bele egy-két fontos tényezőt. Pl. azt, hogy - nézzünk egy átlagot - mondjuk 40 éves korban, általában még nincs semmi bajuk, vagyis alapesetben, nem kell sem orvoshoz járkálni, sem gyógyszerekre, kezelésekre költeni. Viszont több mint valószínű, hogy idős korban erre is kell majd számítani, és ezt sokan figyelmen kívül hagyják. Ez teljesen érthető, hiszen tudjuk, hogy a rossz dolgok, úgy mint betegség, kórházi ápolás, vagy az egyéb öregkori panaszok mindig csak másokkal történnek meg, velünk nem! Ám ha mi előrelátóak vagyunk, jó, ha ezzel is számolunk...

Tehát tegyük fel, most a pároddal együtt kerestek 500.000 Ft-ot havonta. Ebből jut mindenre, ami kell. De ha nyugdíjasként mégis elég lesz kevesebb, akkor számoljunk 300.000 Ft-tal havonta. Az átlag nyugdíj - ha lesz még ilyen 20-30 év múlva - nem lesz/nem lehet több havi 40.000 Ft-nál, mivel lassan nem lesz munkavállaló, aki megtermelje. És mi van akkor, ha egyáltalán nem lesz, mert eltörlik, vagy valami kemény feltételhez kötik, aminek egyre kevesebben felelnek majd meg. Van rá esély? Naná! A nyugdíj amúgy sem egy ősidők óta fennálló dolog. 1928-ban vezették be, amikor a várható élettartam 47-50 év volt, a nyugdíjkorhatárt pedig már akkor 65 évnél húzták meg!

No de számoljunk...
Nézzük azt az esetet, hogy most kb. 35 éves vagy, 65 éves korodban mégy nyugdíjba, és mondjuk, élsz még utána 25 évig. (Mivel az átlagéletkor egyre növekszik, így ez teljesen életszerű példa.)


                      35 év ------------------------------------ 65 év -------------------- 80 év
                                                   30 év                                       15 év


300.000 Ft (szükséges összeg) - 40.000 Ft (nyugdíj) = 260.000 Ft ---> vagyis ennyi pénzre lesz szükséged havonta, 65 éves korod után, nyugdíjkiegészítés gyanánt.

260.000 Ft x (15 : 30) = 130.000 Ft ---> vagyis ennyi pénzt kellene mostantól leraknod havi szinten(!) ahhoz, hogy biztonsággal meg legyen az a havi 300.000 Ft-os összeg, 65 éves korodtól 80 éves korodig, amiből majdan meg kívánsz élni. 
És akkor most nézz rá a nyugdíj megtakarításodra! Mire lesz elég az a 20.000 Ft havonta?

Ha most 40 éves vagy, így alakulnak a számok:


                       40 év ------------------------------------ 65 év ------------------- 80 év
                                                   25 év                                         15 év


260.000 Ft x (15 : 25) = 156.000 Ft

Mint a fenti példa mutatja, minél idősebben kezdesz el észbe kapni és megtakarítani a nyugdíjas éveidre, annál kevesebb időd marad összegrundolni az összeget, így minél idősebb vagy, annál többet kell félretenned havi szinten, hogy később ne kelljen nélkülöznöd, vagy másra utalva élned.

De még nem végeztünk, hiszen lehet vannak gyerekeink, van lakásunk, autónk... A gyereket lehet szeretnénk taníttatni, a lakásunkat legalább 10 évente felújítani, az autónkat 5 évente lecserélni... ezekkel is kell számolni, ezekre is kell gondolni, amikor jövőt tervezünk.

Nézzük, hogyan?

Ha az autócserére 5 évente kerül sor, és kb. másfél millió Ft-ot szánunk rá...

1.500.000 Ft : 60 = 25.000 Ft ----> akkor ennyit kellene félretennünk havi szinten az autócserére

Lakásfelújítás 10 évente, 3 millió Ft értékben...

3.000.000 Ft : 120 = 25.000 Ft ----> ennyit kell félretennünk havonta a lakásfelújításra

Gyerek továbbtanulása 1.000.000 Ft/év (kaja, albérlet, tandíj, egyebek)

Tegyük fel, van egy szem manónk, akit szeretnénk majdan taníttatni, és aki mondjuk most 3 éves.

4.000.000 Ft (4 év tandíja) : 180 (15 év van 18 éves koráig) = 22.000 Ft ----> ennyit kell félretenni havonta a lurkó egyetemi oktatására

Adjuk össze!
130.000 Ft nyugdíjra
25.000 Ft autócserére
25.000 Ft lakásfelújításra
22.000 Ft/gyermek taníttatásra
-----------------------------------
202.000 Ft

- Nos, elég pénzt teszel félre havonta ezekre a mindennapos, tehát nem luxus(!) célokra?
- Elég a jövedelmed 10%-át megtakarítani?
- Elég, ha 20.000 Ft az összes megtakarításod?
Tudom, ezek nagyon genyó kérdések. Annál is inkább, mivel a magyarok 70%-a egyáltalán nem takarít meg 2 fillért sem, hiszen azt mondja, nincs neki miből. Sokszor hallom, hogy "hónapról-hónapra élünk... a gyerek... a hitelek... a rezsi... a kocsi... az albérlet... a satöbbi". Mintha csak nekik lennének ilyen kiadásaik, senki másnak.

Vagyis sokan ahelyett, hogy elgondolkodnának a szavaimon, és sürgősen megoldásokat keresnének, addig ameddig még aktív éveikben vannak - tehát képesek több, értékesebb munkát végezni - egyfolytában önigazolásokat gyártanak és kifogásokat sorolnak nekem. Ráadásul még megsértve érzik magukat amikor azt mondom, takarítsanak meg, ne éljék fel a teljes jövedelmüket. Teljesen úgy viselkednek, mintha nekem tennék félre az összegeket havonta és nem maguknak, a saját jövőjükre.

Konklúzió: 

Ha eddig nem így gondolkoztál, ahogy fentebb felvázoltam, akkor valami baromi gyorsan át kellene értékelned a havi kiadásaidat és megtakarításaidat, mert tényleg kutya világ lesz rád, ha ezeket figyelmen kívül hagyod, mindig homokba dugva a fejed, és továbbra sem szánsz időt arra, hogy józanul és felelősségteljesen végiggondold a pénzügyeidet! (Ha szeretnéd, hogy segítsek benne, keress meg nyugodtan!)

Tehát vagy nagyon gyorsan rá kell jönnöd, hogyan tudsz többet keresni, hogy többet tudj megtakarítani, vagy el kell kezdened radikálisan visszafogni a költekezéseidet. Ám ha nem telik mindenre, és választanod kell a gyermekeid taníttatása, jövőjük finanszírozása és a saját jövőd stabil megteremtése között - javaslom - az utóbbit válaszd. A következő blogbejegyzésben kifejtem, miért ezt az álláspontot képviselem.