Tehát a bankbetét
Ha az ember megtakarítani akar, először szinte mindig a legkézenfekvőbb megoldást választja. Ez pedig az, hogy nem költi el az egész havi jövedelmét, hanem egy részét a bankban hagyja a folyószámláján...
Nos, az irány jó (már ami a megmaradt pénz tényét illeti), de a kivitelezés, a módszer az egyik legrosszabb, azok közül ami választható.
Nézted már mennyi kamatot fizet Neked "látra szólóan" vagyis a nem lekötött pénzed után a bank? Sokan nincsenek ezzel tisztában.
Még ma is találkozok olyan ügyféllel, aki azt hiszi, hogy 3-4% kamatot kap a bankjától havonta, ha simán csak a számláján hagyja a fel nem élt pénzét. Nos nem. Nagyon nem. Segítek.
A le nem kötött betétek után a bank 0,0-val kezdődő százalékú kamatot fizet Neked!
Ami annyit jelent, mintha a tűzforró levest egyetlen gyenge fújkálással akarnád lehűteni. Célravezető, ha gyarapítani akarod a pénzed? Nem. Vacak? Naná!
De nézzük csak mi a helyzet akkor, ha lekötjük a lóvét. Ugyanis dönthetsz úgy, hogy bizonyos ideig "lemondasz" a pénzedről, hiszen ha lekötöd, akkor nem nyúlhatsz hozzá. S ezért cserébe (hogy használja a pénzed) a bank kamatot fizet Neked. Hogy mennyit? Meg fogsz döbbeni! A leveses példánkhoz visszatérve: két fújásnyit!
Pl. az egyik bankban lekötött összeg után, 2,5 millió Ft alatt 0,5% éves kamatot, 5 millió felett pedig 1% éves kamatot kapsz!
...
És nagyon sokan beteszik a pénzüket! Ijesztő, hogy még mindig mennyi pénz csücsül a bankokban, és egyre apad! Hiszen számoljunk már egy cseppet!
A könnyebb számolás érdekében - tegyük fel - hogy beraksz a bankba 2 millió Ft-ot, és lekötöd 1 évre, vagyis hagyod, hogy a bank "szabadon garázdálkodjon" vele. Ezért kapsz egy kis alamizsnát, ami 0,5% vagyis forintban: 10.000 Ft.
De várj! Ugye nem gondoltad komolyan, hogy ezzel a kemény 10.000 Ft-tal csak úgy lazán elflangálsz majd a lekötés végén!? Nem! Benyújtja ám a bank a számlát azért, amiért vigyázott rá, nehogy elherdáld a pénzedet! Nézzük tehát a költségeket. (A törvényi előírás):
A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény kamatadóra vonatkozó rendelkezései alapján a lakossági betétek (takarékbetétek, bankszámlák, betétek) kamata után 16%-os kamatadót kell fizetni. A kamatadó mellett 2013. augusztus 1-től Az egészségügyi hozzájárulásról szóló 1998. évi LXVI. törvény alapján a kamatjövedelmek után további 6%-os egészségügyi hozzájárulást (Eho-t) is kell fizetni. |
Nos, mit jelent ez? Számoljunk egy kicsit: Azt jelenti, hogy a hozamodból (10.000 Ft), tehát abból a pénzből amit kaptál a 2 millióra, levonják ennek az összegnek a 16 (kamatadó) + 6 (egészségügyi hozzájárulás) vagyis a 22%-át. Az együtt 2.200 Ft. Maradt: 7.800 Ft nyereséged.
(Csak úgy mellékesen - zárójelben - jegyzem meg, hogy az egészségügyi hozzájárulásnak rém sok köze van a bankban tárolt pénzedhez! Olyan logikus, hogy ezt is fizetned kell, nem?)
Ha pedig szeretnéd kivenni a számládról a pénzed és a hozamot, vagyis a nyereségedet(!), akkor levonnak még egy kis tranzakciós költséget is, csak hogy jól induljon a napod! A tranzakciós költség bankonként változó de kb. a kivett összeg (2.007.800 Ft) 0.6%-a, ami: 12.046,8 Ft (kerekítve: 12.050 Ft).
Lám milyen szuper jól jártunk: Lekötöttük a pénzünket a bankban, hogy gyarapítsuk és a 2.000.000 forintunkból 1 év alatt máris csináltunk: 1.995.750 Ft-ot! Most azt a pár százalékot már nem vonom le belőle, hogy mennyivel ér kevesebbet a pénzünk 1 év elteltével!
Nos azt hiszem a konklúzió kézenfekvő ----> Ne parkoltasd bankban a pénzed!