Mottóm

Mottóm

2019. július 13., szombat

A Carpe Diem életérzés és a megtakarítás

Sok magyar irigyli a német, osztrák nyugdíjasokat, mert szerintük, nekik jóval több jut a jóból, ott magasabbak a nyugdíjak, és több az anyagi lehetőségük, mint nekünk, magyaroknak. Ez oké, Németország és Ausztria valóban stabilabb gazdaságilag mint Magyarország, s ez, a nyugdíjas korú emberek életminőségén is meglátszik.

Csak egy dolgot felejtenek el sokan. Hogy ott a pénzügyi kultúra is magasabb fokú. Amíg Magyarországon a lakosság 70%-ának semmilyen megtakarítása sincs, addig ez a szám, Németországban 20% alatti. 

Amíg volt a régi, állami támogatásos lakástakarék, Németországban és Ausztriában 67% volt az országos lefedettség, míg nálunk, a csúcson sem volt több 34%-nál. Mi következik ebből? Egyszerű. Ők másképp állnak a megtakarításhoz mint mi. Náluk, már 20 éves kortól kezdve, az életvitel szerves részét képezi a megtakarítás, a pénzügyi tervezés, a felelősségteljes előre gondolkodás. Míg a magyarok miben jók? A Pató Pál Úr ihlette "ej ráérünk arra még" mentalitásban.

Mert a magyar inkább szeret kényelmesen élni, sem mint megtakarítani, meg előre gondolkodni. És közben gyártja a jól hangzó, ám üres közhelyeket, hogy Carpe Diem, meg egyszer élünk, szívjuk ki az élet velejét, és más hasonló, önigazolás-gyanús, önmentegető lózungok. Mert ha annyira a mának élnénk, ahogy a pénzzel kapcsolatos gondolkodásban hangoztatjuk, akkor miért van annyi boldogtalan, elveszett ember? Talán azért, mert a magyar úgy él, ahogy ezen a képen látható...


Szajkózza az "itt és most", a boldog beteljesülés Carpe Diem élményét, azonban - ezzel együtt - az életét megeszi a bizonytalanság a jövőjével, és harag a múltjával kapcsolatban. Az az érzésem, sok ember mintha fordítva ülne a lovon, félreértelmezi a fenti képet. Ugyanis sokakat a múltbéli, fel nem dolgozott bántások és az elkeserítő jövő képe, még inkább arra sarkall, hogy az ésszerű prioritásokat felrúgva, a jelen helyzet tűnő boldogsága és illékony teljessége iránt érzett vágy hatalmában költse el az utolsó forintjait is a hónapban. Nem nézve semmi egyebet, csak a pillanat (csalóka) örömét.

Persze, rendkívül jól hangzanak ezek a pozitív töltetű ömlengések és ékes szóvirágok, hogy élj a mának, meg szívd ki az élet velejét, de a fals gondolkodásmódjukból kifolyólag - legalább ennyi örömöm legyen ebben a vacak életben - mégsem tudják ezt megtenni! Így osztályrészük marad a gondolkodásbeli bizonytalanság mellett egy pénzügyi bizonytalanság is.

Hogy mi lehet a megoldás? Nos, nem indítom a kályhától, pedig onnan kellene. 😅
A megoldás a gyűlölt önfegyelem. A prioritások kijelölése és megtartása. A megtakarítás igénye nem lehet pénzkérdés. Ez egy gondolkodásmódbeli döntés. Az összeg, amennyit megtakarítunk, na az már lehet pénzkérdés.

A minap volt egy hozzászólásom az egyik csoportban egy ismerősöm, hitelekkel kapcsolatos reklámjára reagálva.
Szóval savazták szerencsétlent páran, hogy képes tükörbe nézni, miközben eladósítja az embereket. Csupán azt felejtették el az őt támadók, hogy ő senkit sem kötelezett arra, hogy hitelt vegyen fel. Bárki szabadon választhatja a hitelmentes élet lehetőségét. Viszont nem bonyolult az élet, ha valaki venni akar egy lakást, akkor vagy előre gondolkodva megtakarít ennek érdekében, vagy hitelt vesz fel. Ennyi. De nem azt kellene támadni, aki könnyebbé, gyorsabbá és nem utolsósorban, olcsóbbá tudja tenni a folyamatot.

Kifejtettem ebbéli nézeteimet, és persze jöttek a "kedves" reagálások erre is. Az egyik hölgy nekem esett, hogy az X ezer forintjából mégis adjak már pár tippet neki, hogyan takarítson meg? Erre írtam, hogy ha nem tetszik a hitel, és nem tetszik a megtakarítás sem, akkor ki kell venni egy szobát, ha csak erre telik. De persze ez sem maradt kedves reakció nélkül, sőt, személyes sértésnek vette a hölgy, és nekem is hasonló élményeket kívánt a jövőben.

De kérdem én, kinek a felelőssége az ő - egy felnőtt ember - lakáscéljainak a megvalósulásáról gondoskodni? Az enyém? Vagy ugyanígy kérdezhetem, kinek a felelőssége az ő majdani nyugdíjas éveit élhetőbbé, kényelmesebbé tenni? Netán az államé? Sajnos nagyon sokan még mindig a régi rendszer foglyai, akik bőszen bizonygatják, hogy az államnak a feladata gondoskodni az övéiről, és egyengetni nyugdíjas korban is az állampolgárok életét. Ebből az álom azonban nagyon keserű lesz az ébredés! 

Tudtad, hogy Németországban a fiatalok előbb kezdenek el megtakarítani a nyugdíjra, mint bármi másra? Már 20 éves kortól! És nyilván a lehetőségeikhez mérten. Aztán ahogy növekszik az anyagi bázisuk, jövedelmük, úgy nő a megtakarítás összege is. Hol van nálunk ez a mentalitás? Ez az igény? Találkoztam olyan anyukával, amikor a 22 éves fiával tárgyaltam egy megtakarításról, hogy még lebeszélni akarta a srácot a mami, hogy "Ugyan már, ezt a hülyeséget! Éljél inkább kisfiam!" Nemhogy összetenné a két kezét, hogy ilyen felelősségteljes fia van... de hagyjuk.

Magyarországon mi a tendencia? Szerencsére egyre több fiatal takarít meg, ami jó jel! Elsősorban lakás, autó, utazás a cél. (Nyugdíjra szinte 1%-nál is kevesebben gondolnak.) Bár, ne legyünk elégedetlenek. A változás már elindult. Egyre többeknél mutatkozik meg az igény, hogy ne éljék fel a teljes havi bevételüket. Nyilván sok-sok évnek kell még ahhoz eltelnie, míg a német tendenciákhoz kicsit is közelítünk.

De így a végére egy kis gondolkozni való: Szerinted nem fedezhető fel egy érdekes párhuzam a német nyugdíjasok anyagi lehetősége és a fiatalok pénzügyi magatartása és gondolkodása között? 



2019. július 1., hétfő

A papír soha nem képviselt valódi értéket.

Halljuk a hírekben, olvassuk a hírportálokon milyen óóóriási siker az új szuper államkötvény, mert viszik mintha ingyen adnák. Igen. óriási siker. De kinek? Az ügyfélnek, aki kivette a pénzét a párnacihából, hogy az egyik legveszélyesebb helyre tegye, vagy az államnak óriási siker? 

Ó igen, már hallom a felháborodást...
"Mi van? Miről beszél ez a csaj? Legveszélyesebb? Hogy érti ezt? Hiszen az állampapírok a legbiztosabb befektetések, ezt mindenki tudja!"

Azonnal megmagyarázom, hogy értem...

Hogy miért veszélyes az államra bízni? Nem, nem a kamatok miatt - elvileg, ha azt mondták odaadják, akkor valószínű úgy is tesznek. És nem is azért, mert esélyes, hogy az infláció továbbra is lehagyja a hozamát. Amit 2020 januárjában meg is tett! (A kezdeti 3,5% MÁP Plusz kamattal szemben, idén januárban 4,7% volt az infláció.)

Azért tartom az egyik legveszélyesebbnek, mert a magyar ember sajnos olyan mint a kis elefánt. Nehezen tanul és könnyen felejt. 
Elfelejtette a magánnyugdíj-pénztári 3000 milliárd Ft eltüntetését, amire a mai napig nincs magyarázat. Elfelejtette a devizahitelek pofátlanságát, ami miatt sok család hullott szét, és ma is sokakat lakoltatnak ki, és elfelejtette a Questor és Buda Cash botrányokat is, amiben szintén életek mentek tönkre. A magyar állam, ezek közül, egyik esetben sem állt helyt, és nem a polgárai érdekét nézte.

Az a helyzet, hogy ma, Magyarországon az a legbiztosabb hely a pénzednek, amire az államnak nincs ráhatása, nincs hatalma felette, és nem is látja. Ennyi.

Játszunk már el egy cseppet a gondolattal, mi lenne ha... csak egy kicsit...

Tegyük fel még nagyobb válság közelít, mint amilyen a 2007-es volt. (Amúgy ez sok elemző szerint maga a valóság, amit nemsoká mindenki megtapasztalhat, nem kell már sokat várni rá.) Mi van ha ez tényleg keményebb lesz és az elsíbolt milliárdok egyszer csak nagyon elkezdenek hiányozni a költségvetésből? Akkor mi lesz? Kérünk az EU-tól? 😆 Vagy adja majd magát az az önként befizetett 3800 milliárd forint, amit a nagylelkű magyar polgárok készségesen (ismét) rájuk bíztak? Jaaa, hogy az nem az ő pénzük? 😆😆😆 Hogy ezt nem tehetik meg? Hogy ez egyszerűen nem történhet meg? Soroljak fel neked 3 olyan tényt, a nem is olyan nagyon távoli múltból, amire kórusban harsogta mindenki, hogy NEM TÖRTÉNHET MEG?
Oké...

1. Devizahitelek bedőlése. Felvettél 15 milliót, és vissza kell fizetni 45-öt! Ha nem, behajtják, kilakolhatnak, kommandósokat uszítva rád, mint egy legutolsó, drogos, élettársát leszúró bűnözőre!
Egy igaz történet: László és volt felesége, 2007-ben úgy döntöttek, rendbe hozzák az újonnan örökölt vidéki vályogházukat és ehhez 4,5 millió Ft svájci frank alapú devizahitelt vettek fel. Azóta a bank végrehajtás keretében elvette a saját házukat, László feleségének és édesanyjának a lakását is. A most 67 éves férfi albérletbe kényszerült, majd átmeneti otthonba a gyerekeivel. És akkor jött a fekete leves! Hiába veszítette el mindenét ő és a családja, közölték vele, hogy most már csak 9 millió Ft a tartozása! 😮😮😮 Forrás: https://tldr.444.hu/2018/11/09/ha-most-meghalnek-tudja-mit-hagynek-a-lanyomra-adossagot-emiatt-a-kurva-devizahitel-miatt

2. 3000 milliárd Ft eltűnése a nyugdíjkasszából. 2010 novemberében Matolcsy György a következőket mondta, "Aki visszatér az állami nyugdíjrendszerbe az csak nyerhet! Az a pénztártag, aki átlép, valamennyi megtakarítását magával hozza és ezt az egyéni számláján jóváírja az állam." Már tudjuk, hogy "igazat" mondott, hisz "pontosan" ez történt! 😂😂😂
Forrás: https://privatbankar.hu/ongondoskodas/kibelezett-nyugdijszamlak-nem-ezt-igertek-254234

3. Lakástakarékok állami támogatottságának a megszüntetése 2018 októberében. Igen. A régi jó állami támogatás. Isten nyugosztalja. Eltűnt keddről szerdára. (Persze a még időben megkötött szerződések olyan paraméterekkel fognak kifutni, amikkel kötve lettek.) De már nem tudsz újat indítani. Ezt nagyon fájlaltam...

Itt van 3, nagyon sokakat, rendkívül érzékenyen érintő történés, ami ellen semmit sem tehettél, és ami elvileg nem történhetett volna meg, mivel senki sem hitte, és senki sem számított rá. De mégis megtörtént. És akkor rájuk bízunk ismét több száz milliárdot... Ja igen.. Még egy elgondolkodtató dolog... Vajon miért erőltetik a számlás kifizetést a nyugdíjasoknak? Miért akarják a készpénzes fizetést beszüntetni? Miért preferálják, hogy az egész készpénzállomány számlán legyen? Azért mert ott látják, és akármi van, azonnal tudnak lépni. Zárolhatják, befagyaszthatják, végrehajthatják, ha arra van szükség. Illetőleg emlékszel rá, hogy korábban bármilyen állapapírnak ekkora hírverést, ilyen hatalmas reklámkampányt rittyentettek volna?

A papírnak addig van értéke, amíg egy szűk társadalmi elit, úgy ítéli meg, hogy van. Ilyenek a részvények, kötvények és egyéb papírok. Nem mondom, hogy nem lehet nyerni rajtuk. Mert lehet. De...

  • Mi van akkor, ha beüt a krach? 
  • Mi van, ha Magyarország csődöt jelent? 
  • Mi van, ha befagyasztják a bankszámlákat? 
  • Mi van, ha hirtelen nagyon elkezdenek hiányozni a stadionokra költött, és a politikusok zsebébe vándorolt milliárdok? (A teljesség igénye nélkül.) 

Vagy ez teljesen kizárt? A múltbéli események fényében ki lehet bármit is zárni? Lehet mondani
bármire is, hogy, na ez aztán soha nem fog megtörténni? Emlékszel mi történt Görögországban pár éve? 2015 július elsején Görögország lényegében csődbe ment. A hiteleket az ország nem tudta törleszteni, meghatározatlan időre bezárták a bankokat, és a közszolgálati TV-t, valamint a többi megszorítás mellett, napi 60 euróban korlátozták a pénzautomatákból felvehető összeget. Megtörtént? Igen. Nem is olyan régen. Nem azt mondom, hogy legyél paranoiás, Isten ments! Csak azt mondom, legyél óvatos és háromszor is gondold meg kire bízod a pénzedet! Te szívesen bíznád mondjuk egy olyan "pénzügyi tanácsadóra", akit már többször simán el lehetett volna ítélni hűtlen kezelésért, de valahogy mindig megúszta?

Görögország, 2015 júliusa...
Sorbanállás, az automatából naponta kivehető 60 euróért
Legyen egy saját pénzügyi menekülési terved! (Ha gondolod, segítek elkészíteni egyet.) 
Én nem kívánom senkinek sem, hogy "valami" is történjen! De melyik a rosszabb szerinted? Ha fel vagy készülve, de nem történik semmi, vagy nem felkészülve és történik "valami"?

A fontos az, hogy fel legyél készülve. 
Ehhez pedig olyan helyre tedd a pénzed, ahol senkinek sincs hatalma felette, csak neked. Ahol nem látja, nem férhet hozzá más, csak te. Gyarapítsd olyan valódi értékben, amit nem lehet inkasszálni, zárolni, végrehajtani, ellopni, átcsoportosítani, letiltani, befagyasztani! Ahol bármikor hozzáférhetsz. És ahol nem papíron (egy számlán) áll valahol a pénzed, hanem valódi vagyoni értékben gyarapszik! Mert a papír(pénz), bármikor elveszítheti az értékét. Ez csak hallgatólagos, egyezményen alapuló, ideiglenes értéket képvisel, és csak viszonylagos biztonságot képes nyújtani. Ezzel ellentétben az aranyban az emberiség még soha nem csalódott. Nem véletlenül évezredes értékmérő. Saját aranytartalék felépítésével, és gyarapításával fel tudsz készülni minden eshetőségre. Pl. könnyen és azonnal mobilizálható. Egy vagyon elfér a zsebeidben is...

De amúgy te döntesz. Vess kérlek egy kósza pillantást erre a két ládikára... Tegyük fel, még a nagypapi ásta el mindkettőt pár évtizede... Ma melyiknek örülnél jobban? Egy láda egymilliárdos címletű pengőnek vagy jó pár aranyrúdnak?