Mottóm

Mottóm

2017. július 30., vasárnap

A befektetési arany kezelése

Ha a korábbiakban említett 20-25 évet arra használjuk, hogy teremtsünk valami maradandó értéket, akkor - a több lábon állás jegyében - egyik lábnak nagyon jó ötlet az arany.

Nézzük miért:

Pénzügyi válságban, magas inflációs környezetben sokan érzik úgy, hogy mindenfelől kockázatok leselkednek a megtakarításaikra, ezért tömeges vagyonmentés zajlik a papíralapú vagyonelemekből a kézzel fogható eszközökbe.” OrientPress.hu

Ennek tudatában vajon cél lehet-e a pénzünk értékének a megőrzése? Feltétlenül. S miért arannyal?
Mert minden másnál értékállóbb, mint ahogy az alábbi kép is mutatja.

Aranytartalékunk felépítését, a futamidő rugalmas megválasztásával teljesen testre szabhatjuk, amely azt jelenti, hogy általában az időtáv igen tág, 5 és 30 év között bármilyen időtartam válaszható. Ha pl. gyermekünk most 5 éves, nagy valószínűséggel 13-15 év múlva lehet szüksége egy nagyobb összegre, ha pl. a továbbtanulását vagy ha az életkezdését szeretnénk ilyen formában segíteni. Így számára pl. egy 13-15 éves periódust választhatunk.
De van még egy jó hír! Nem kötelező kivárni a futamidő lejártát, hiszen nincs lekötve a tőkénk, bármikor kivehetjük akár az összes pénzünket vagy aranyunkat.

A futamidő lejártával több lehetőség áll rendelkezésünkre.

1. Járadék
Ha Ön pl. nyugdíj célzattal takarít meg, a periódus végén, dönthet úgy, hogy felveszi az egész összeget akár forintban (vagy a világ bármely pénznemében) de dönthet úgy is, hogy megtartja az aranytartalékát - természetesen továbbra is likviden, tehát hozzáférhetően - és havonta csak annyit vált vissza belőle készpénzre, amennyire abban a hónapban igényt tart. Tehát dönthet úgy is, hogy járadék formájában veszi ki, váltja át készpénzre az aranyát.

2. Tárolás
Tároltathatja továbbra is az aranyát, ha úgy kívánja, hogy a megtakarítása továbbra is aranyban maradjon és továbbra is őrizze értékét. És természetesen bármikor dönthet úgy, (az egész futamidő alatt is) hogy kéri a kiszállítást, vagy a kifizetést vagy a járadékbeli kiutalást.

3. Kiszállítás
Az országban bárhová kiszállíttathatja az összegyűlt aranyát, ahová csak kéri.

4. Kifizetés
A világ valamennyi pénznemében kérhető az összeg kifizetése. Ez ideális pl. abban az esetben, ha gyermekünknek takarékoskodunk, aki például külföldön képzeli el az életét.

Sok cég kínál lehetőséget az ügyfeleinek saját aranytartalékuk felépítésére, így bölcsen kell megválasztani hosszú távú partnerünket!

Csakis olyan céget válasszunk:
  • amelyik 999,9 ezrelék tisztaságú fizikai aranyat, (és nem ékszert!) kínál.
  • aranykereskedő-házban tárolja, de kérésre kiszállítja is bárhová az országban.
  • ahol valódi fizikai aranyban gyarapodik a megtakarításunk, és nem csupán egy aranyszámlán virtuális aranyban (sokan kínálnak ilyet!)
  • ahol vissza is vásárolják, a megvásárolt aranyat, s jó ha ennek a költsége nem több mint 5%. (Erről alaposan tájékozódni kell, mert sok helyen ügyesen el van rejtve a visszavásárlási költség és az nem ritkán 20-25%!)
Az ügyfelek zömében a havi megtakarítást választják. Egyrészt mert nem kell milliókat átcsoportosítani máshonnan, másrészt, mert így tudják a cégek garantálni a legjobb árakat. Általában havonta egyszer, nagy tételben vásárolnak aranyat a havonta megtakarító ügyfeleiknek, ezért nagykereskedelmi árat tudnak garantálni, ami kb. 25%kal kevesebb a piaci árnál. Így az ügyfelek a grammos aranyat is kilós árban kaphatják, vagyis ugyanannyi pénzből, több aranyuk lesz, mint az egy összegben vásárlóknak, akiknek mindig azonnal és piaci áron teljesítenek.

Így az utóbbi megoldás 20-30%-kal többe kerül, viszont előnye is van. Jelenleg az arany vételi pozícióban van, így tehát ha „parkoló pályán” rendelkezésére áll nagyobb összeg, célszerű egy részét aranyra váltani és érdemes követni a több lábon állás alapelvét.