Mottóm

Mottóm

2017. március 3., péntek

Mibe fektetnek a gazdagok II.

Az előző bejegyzésben arról volt szó, hogy a gazdagabbak milyen befektetések közül választanak:
  • ingatlan
  • vállalkozás
  • részvény
  • nemesfém
  • festmény, műtárgy
Ha tanulmányozzuk egy kicsit ezt a listát, megállaípíthatjuk, hogy a legtöbb tételhez olyan komoly anyagi befektetés szükséges, amivel egy átlagember nem rendelkezik. Egy vállalkozás elindítása, egy ingatlan vagy egy festmény megvásárlása keményen zsebbenyúlós befektetést jelent. És ugye a részvényeket sem érdemes, és nem is lehet egyesével venni.... ezért egy átlagember számára alapból kiesik a lista 80%-a.

Marad a nemesfém. Nézzük csak meg hogyan is működik egy ilyen megtakarítás.

A nemesfémek, mint az arany, ezüst, platina régóta birizgálják az emberek fantáziáját. Ezek közül is talán az arany a leginkább. Gondoljunk csak arra, hogy egy valamire való western film sem készült, ahol ne ezért folyt volna a harc! :)
 
Az arany évezredes értékmérő.
  • Az egyiptomiak a Nappal hozták összefüggésbe. A fáraók aranyba vonták épületeiket és síremlékeiket, hogy a gazdagságukat ezzel szimbolizálják.
  • Az arany csábította Nagy Sándort Perzsiába, vette rá a portugálokat, hogy "lehajózzanak a térképről", ez vitte a spanyolokat az Újvilágba, s indította el a századokig tartó, és ezrek életébe kerülő hajszát Eldorádó (El Dorado) felkutatására…
  • "Az arany a legnagyszerűbb minden dolgok között..., - írta Kolumbusz. - Akinek arany van a birtokában, az megszerezhet mindent, amit csak kíván. Őszintén szólva, aranyért a lelke is bebocsátást nyerhet a Paradicsomba."
  • Az aranyfedezet 1971-ig tartotta magát, amíg Nixon, amerikai elnök el nem törölte.
Ez rendben is van, mindenki tudja, hogy az arany értékes. De alkalmas lehet-e megtakarításra? Térjünk csak kicsit vissza a befektetési szempontokhoz...
  1. Biztonság
  2. Hozam (nyereség)
  3. Likviditás (rugalmasság) 

1. Biztonság

Az arany mindig is az értékállóság megtestesítője volt, mióta világ a világ. Ez kitűnik az alábbi összehasonlításból is, ahol több mint 100 év különbséggel két Ford fényképét látjuk. Az egyiket 1906-ból, a másikat pedig 2017-ből. Mondhatni, hogy mindkét gépjármű, koruk és típusuk egyik legmodernebb autójának számítanak. Az dollárbeli áruk természetesen különbözik, hiszen csak eltelt közben 100 év! Ám ha megnézzük az aranybeli árukat, leesik az állunk! Ugyanannyi 1906-ban, mint 2017-ben! ... Azt gondolom, ennél semmi sem fejezi ki jobban az arany biztonságosságát és értékállóságát!
2. Hozam

Ide is készültem egy képpel. Érdekes gondolat, hogy az az euro, amit mostanában annyira favorizálnak, a bevezetése után 10 évvel már közel csak a felét éri az akkori értékének. Vajon mi várható a következő tíz évben?
Ezzel szemben, ha 2002-ben 1 eurot aranyba fektettük volna, ma 3 eurot érne.


3. Likviditás


Rugalmasságát tekintve az arany magasan a legkiemelkedőbb megtakarítási forma, hiszen különféle kiszerelésekben kapható, 1 grammostól az 1 kilósig. 
Így egy komoly aranytartalék, havi kisebb megtakarítási összegekből is rugalmasan és könnyen felépíthető. S miért jó még a különböző kiszerelés? Mert ha váratlan kiadásunk adódik, és sürgősen pénzre van szükségünk a kisebb lapkák könnyedén pénzzé tehetők, így nem vagyunk elvágva a pénzünktől.

S talán a legfontosabb tulajdonsága e megtakarításnak az, hogy bármikor szüneteltethető, ha éppen  nem áll rendelkezésünkre a szükséges összeg, akkor abban a hónapban nem vásárolnak nekünk aranyat. Ilyen egyszerű ez!