Mottóm

Mottóm

2016. április 11., hétfő

A nyugdíj-előtakarékossági számla kulisszatitkai

Szögezzünk le valamit, már így az elején. A nyugdíjra kell megtakarítani. Mit kell, kötelező! Mert ha nem teszed - már most borítékolom - hogy iszonyúan meg fogod bánni!
De sajnos pont a  "nyugdíj" előtaggal rendelkező megtakarítások alkalmasak erre a legkevésbé!

Feltűnt már Neked, hogy ennek a kormánynak semmi sem elég? Na persze nem uszítani akarok, távol álljon tőlem, csupán elgondolkodtatni, felnyitni a szemedet, ha netán eddig nem ébredtél volna rá, hogy mi folyik körülötted!

Hogy miért e radikális kijelentés? Azonnal kifejtem, olvass tovább...

A nyugdíj-előtakarékossági számlát, ami röviden: NYESZ, szerintem inkább NYISSZ-nek kellene hívni, mert tutira elvág a pénzedtől - talán örökre! Hogy miért? Roppant egyszerű. Ha nyitsz egy ilyen számlát, feltételezhetően azzal a céllal teszed, hogy a nyugdíjadra tegyél félre, ami nagyon helyes és előrelátó cselekedet. Viszont valamiért mérget vennék rá, hogy, aki ezt a számlát kitalálta, tutira nem ebben tartja a megtakarításait, ugyanis az itt tartalékolt összeg, csak akkor vehető fel, amikor az állam megengedi, vagyis akkor, amikor "révbe értél" tehát elérted ama korhatárt, amivel - egyre erősebben érzem - az a cél, hogy soha, senki ne érje el, odáig tologatják! Belegondoltál már abba, hogy a nyugdíjkorhatárt mindig ott húzzák meg, mint ahol az átlagéletkor van? Vajon miért?

És itt kérem, megint "olyanra" bízzuk a nyugdíjunkat, "akinek" valamiért nagyon fáj a foga a nyugdíjpénzekre! Mert ugye eltűnt már közel 3000 milliárdnyi magánnyugdíj-pénztári megtakarítás, amiből 1380 milliárd az államadósság csökkentésére (bár ebből édeskevés látszik), 1550 milliárd pedig egyéb költségvetési kiadásokra lett elköltve (ami szintén megfoghatatlan és ellenőrizhetetlen).

A következő húzás pedig az, hogy igyekeznek ellehetetleníteni a megmaradt nyugdíj-pénztárakat is, olyan átlátszó és banális indokkal, hogy a Nemzeti Bank visszavonja a működési engedélyt azon pénztáraktól, akiknél legalább 2 hónapon keresztül a tagok 30%-a nem fizetett tagdíjat. Ami ugye könnyedén előfordulhat, hiszen több helyen nincs kötelező havi tagdíj. Átlagban, személyenként 3,4 millió forintról van szó.
Az ok? Nos, több mint 200 milliárd oka van a kormánynak erre, forintban kifejezve! A publikus indok pedig az, hogy meg kell akadályozni, hogy a pénztárak feléljék a leendő nyugdíjasok pénzét, és kinél lennének nagyobb biztonságban e pénzek, mint "annál", aki már eltapsolt közel 3000 milliárdot!?

Ez tehát azt jelenti, hogy az állam a nyugdíjak megvédésének álcájával két-három év alatt, de lényegében egy parlamenti cikluson belül, felélte a magánszektorban 1998-tól felhalmozott megtakarításokat! Akkor most jelentkezzen az, aki ezek után is megbízik ebben a rendszerben!

Visszatérve a "NYISSZ" számlához, ha esetleg korábban szeretnél hozzányúlni a pénzedhez, mint, hogy jogosult lennél rá, azt nagyon zokon veszik és cudarul megadóztatnak miatta, ugyanis ha pénzt vonsz ki a szerződésből, az adókedvezményt 20%-al növelten kell visszafizetned!

Kamatot nem kapsz a nyugdíj-előtakarékossági számlán tárolt pénzedre, viszont cserébe szabadon eldöntheted milyen befektetési alapoknak adsz esélyt, hogy Téged szolgáljanak avagy gyarapítsanak, tehát Te döntöd el, mibe fekteted a pénzedet. Figyelem! Itt ezt Neked kell csinálni! Tanácsot persze kérhetsz a banki ügyintézőtől, de óvatosan tedd, mert gyanítom, ha ő értene hozzá, akkor lehet, nem a havi fixért gürizne reggeltől-estig. Nyereséged pedig abból van, ha azok a befektetési alapok, amikbe teszed a pénzed, jól teljesítenek, így hozamot termelnek Neked. A hozzá nem értés pedig, itt komolyan visszaüthet, sőt! igen jelentős veszteséget is hozhat, amire - valljuk be - van némi esély, ha nem értesz a dologhoz, és nem ismered azokat a befektetési papírokat és a működésüket, amikbe pénzt teszel. Tudod mi a mániám! Csak abba tegyél pénzt, amit értesz!

Mindezekért cserébe a befizetéseid 20%-át leírhatod a személyi jövedelemadódból, de maximum 100 ezer Ft-ot, aki 2020-ig nyugdíjba megy, 130.000 Ft-ot. Szuper! Viszont azt nem mindenki tudja, hogy a jóváírás csak a befizetett adó után igényelhető, és már nem készpézben jár vissza, mint régen, hanem a biztosítóhoz érkezik! Az erre invitáló oldalakon pirosan villódzó "130 ezret visszakap" kecsegtető felhívást sajnos sokan nem értik, és sokan ki sem tudják használni.

Mert, hogy is van ez?

Tegyük fel van egy 2 gyermekes család. Anyuka keres 90, apuka 120 ezret.
A gyermekek után adójóváírás kérhető.

Ez egy gyermek esetén: 10.000 Ft
Két gyermek esetén: 20.000 Ft
Három gyermek esetén pedig 99.000 Ft

Tehát ennyi adójóváírást lehet kérni havonta, ha van miből...
16%-os személyi jövedelemadóval számolva: 120.000 + 90.000 = 210.000 x 0,16 = 33.600 Ft - ennyi a szülők adója együttesen, havonta.

Két gyermek esetén az adójóváírás 20.000 Ft, így tehát: 33.600 - 20.000 Ft = 13.600 Ft az adójuk havonta. 13.600 x 12 = 163.000 Ft egy évben.

Ha egy szülő egyedül neveli a gyermekét, vagy csak az egyik szülő dolgozik, akkor a jóváírás kb. ennek az összegnek a fele, vagyis: 81.500 Ft, tehát ez esetben hiába a 130.000 Ft-os visszatérítés, nem tudják teljes mértékben kihasználni.

Az a baj ezzel is, mint a nyugdíjbiztosítással, hogy csak akkor szállhatsz ki belőle, amikor azt az állam megengedi, én pedig ezt nagyon nem szeretem! Mert nem túl sportszerű. Ki szeret a pénzétől 20-30 évig elvágva lenni? Szerintem senki.

És vajon mennyi időnek kell eltelnie ahhoz, hogy megadóztassák a nyugdíjakat és a nyugdíj célú megtakarításokat?

Eddig ezt egyik kormány sem merte megtenni, de kezdem azt hinni, hogy a mostaninak már nincsenek ezzel kapcsolatban aggályai. Viszont az is tény, hogy az egyre növekvő számú nyugdíjas, egyre nagyobb terhet ró a gazdaságra és az állami költségvetésre, tehát valamerre lépni kell ez ügyben.

Persze, lehet majd tüntetni ez ellen is, hiszen az alkotmányos jog, bár kérdéses, hogy valóban el lehet-e ezzel érni valamit, vagy csak elodázza a dolgokat...